annonse
annonse
annonse

bildeinsp

Skjeve tårnet i Pisa

Bildet viser katedralen i Pisa og Det Skjeve Tårn på Campo dei Miracoli. Konstruksjonen av tårnet begynte så tidlig som i 1173. Skjeve tårn i Pisa. Torre Pendente, den frittstående kampanile til domkirken i Pisa, Italia.

Det skjeve tårnet i Pisa ble Oppført 1174–1350 som en sylinder, omhyllet av seks søylebårne gallerier med en over- og underetasje. Tårnet er ca. 55 m høyt, og er ca. 5 m ute av lodd pga. av setting i byggegrunnen, registrert allerede under oppførelsen.

1990 ble tårnet stengt for publikum, grunnet igangsatte fundamenterings- og opprettingsarbeider. Tårnet hadde stadig blitt skjevere, og man var redd for at det skulle rase sammen.  Nå ble tårnet forankret med ti stålkabler som går 50 m ned i grunnen. Høsten 2000 var arbeidene avsluttet, fundamentet sikret og tårnet rettet opp 42 cm.

Det skjeve tårnet i Pisa er nå like skjevt som det var for 300 år siden. Tårnet ble gjenåpnet for publikum 17. juni 2001, helgendagen for San Ranieri, Pisas skytshelgen.

Pisas skjeve kampanile er ikke et enestående tilfelle i norditalienske byer. Også San Nicola i Pisa, fra ca. 1000, har et skjevt klokketårn. Spesielt kjent er dessuten det 98 m høye Asinelli fra 1109 med 1,2 m helling og det ca. 50 m høye Garisenda med 2,5 m helling, begge i Bologna.

Kilde: Store Norske Leksikon, forfatter er redaksjonen.




Klikk her for å skrive ut kart til Det skjeve tårn i Pisa

 

 
 
Annonse